Svetové pamiatky
Anglicko-Londýn
Okrem mnohých iných pozoruhodných faktov je hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska výnimočné aj v tom, že tu nájdete hneď štyri miesta, ktoré sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Londýnsky Tower a komplex Westminsterského paláca a opátstva, jedny zo symbolov mesta, ročne navštevujú davy turistov. Poďme sa však pozrieť na tie druhé dve, ktoré sa nedostanú do každého itinerára: Kráľovské botanické záhrady Kew z 18. storočia a Greenwich, ktorý okrem nultého poludníka ukrýva bohatú históriu britského námorníctva.
Greenwich
Mestská časť Londýna v jeho juhovýchodnej časti sa môže popýšiť bohatou históriou. Námorný Greenwich, ako znie oficiálny názov jeho časti zapísanej v zozname UNESCO, je súbor budov významných zvnútra aj zvonku: navrhli ich tí najlepší dizajnéri a architekti a zároveň boli miestom významných objavov v oblasti astronómie a námornej navigácie. Veda a umenie si tu neprotirečia, ba čo viac, žijú v harmonickom súznení aj s okolitou prírodou.
![](https://2971dbbb36.cbaul-cdnwnd.com/3c0226e0909c337f4110dbfe6133fe43/200000037-062f5062f7/gree35.jpg?ph=2971dbbb36)
Archeologické vykopávky prezrádzajú, že tu boli praveké pohrebiská a obrovská vila z čias starovekého Ríma. A ak si pamätáte na Vojvodu Humphreyho z článku o Bodleianskej knižnici, tak pozemky na Greenwichskom vŕšku patrili práve jemu. Kráľ Henrich VI. tu postavil palác, kde sa narodili také veľké mená rodu Tudorovcov ako Henrich VIII., Mária I. Krvavá a Alžbeta I., no v období medzivládia sa honosné sídlo využívalo na menej honosné účely: bola tu továreň na keksíky a neskôr tiež väznica pre zajatcov z Holandska.. Greenwichský poludník a Greenwichský stredný čas, svetové štandardy pre meranie priestoru a času boli prijaté v roku 1884.
Kráľovské botanické záhrady Kew
Botanické záhrady Kew nájdete v londýnskom Richmonde a sú veľmi ľahko dostupné, majú aj svoju vlastnú zastávku metra. Tá sa, nie prekvapivo, volá Kew Gardens. Vznikli v roku 1759 a sú dielom medzinárodne uznávaných záhradných architektov a poskytujú zaujímavý návrat do histórie tohto odvetvia od osemnásteho storočia až po súčasnosť. Práve britská hortikultúra bola inšpiráciou pre celú Európu a tieto botanické záhrady dosiahli omnoho viac: napomohli rozvoju mnohých vedných odborov, najmä botanike a ekológii.
Komplex záhrad na brehu Temže využívala britská kráľovská rodina ako miestno na oddych od jeho vzniku. Prvá z botanických záhrad sa špecializovala na pestovanie liečivých rastlín. Dnes tu nájdete jeden z najväčších herbárov na svete, ktorý obsahuje asi 7 miliónov exemplárov rastlín z rôznych končín sveta. Okrem toho funguje aj ako depozitár semien rôznych rastlín a ak je to potrebné, tím forenzných botanikov z Kew pomáha polícii pri vyjasňovaní niektorých okolností trestných činov.